پلات رنگی

پلات رنگی

پلات رنگی نوعی چاپ است که در اموری همچون معماری، گرافیک و عمران کاربرد زیادی دارد. به طور کلی برای چاپ دو روش دیجیتال و افست وجود داشت. اما از آنجایی که این دو روش محدودیت های زیادی دارند مهندسین صنعت چاپ تصمیم گرفتند دستگاهی را ابداع کنند که کارایی چاپ دیجیتال را داشته باشد اما بتواند چاپ های عریض تری را انجام دهد. این چاپ که به نام پلات شناخته می شود در دو نوع رنگی و سیاه سفید عرضه شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با پلات رنگی آشنا کنیم. 
قبل از آنکه پلات رنگی را توضیح دهیم بهتر است به تعریفی از پلات بپردازیم. در سال های گذشته دو نوع چاپ وجود داشت که به نام چاپ دیجیتال و افست شناخته می شدند. هر کدام از آن ها محدودیت هایی داشتند که باعث می شد نتوانیم هر تصویری را به کمک آن ها چاپ کنیم. به طور مثال چاپ تصاویر عریض با این روش ها امکان پذیر نبود. با گذشت زمان مهندسین صنعت چاپ، تلاش کردند دستگاهی را ابداع کنند که کارایی چاپ دیجیتال را داشته باشد اما بتواند چاپ های عریض را نیز انجام دهد. این تکنولوژی به نام پلات شهرت پیدا کرد و اکنون در اموری مانند گرافیک، معماری و عمران کاربرد زیادی دارد. 
به طور کلی می توان از این تکنولوژی برای چاپ انواع بنر، پوستر و بلیبوردهای تبلیغاتی نیز استفاده کرد. اگر به چاپ تصاویر با طول، عرض و ارتفاع بیشتر از 30 متر نیاز داشته باشیم هیچ راهی به جز پلات وجود ندارد. دستگاهی که به نام پرینتر پلاتر وجود دارد با استفاده از کاغذ یا مقوای ضخیم و جوهرهایی که بر پایه آب هستند چاپ را انجام می دهد و نتیجه کار برای فضاهای نمایشگاهی و تبلیغاتی مناسب خواهد بود. در حال حاضر پلات های رنگی از نظر بصری بسیار زیبا هستند و باید حتما در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار بگیرند. 

ویژگی های چاپ پلات رنگی  

•    شما عزیزان می توانید انواع پلات رنگی را در ابعاد گوناگون سفارش دهید. فرقی نمی کند که ابعاد پلات چقدر وسیع است. بلکه مهم این است که با ثبت سفارش در مجموعه " زودکپی" می توانید از بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برخوردار شوید. چاپ پلات به نحوی است که هیچگونه افت کیفیت را در تصویر آن مشاهده نخواهید کرد.
•    با توجه به تمام ویژگی ها و مزایایی که چاپ پلات دارد می توان گفت که قیمت آن بسیار مقرون به صرفه است. شفافیت، درخشندگی و جذابیت پلات های رنگی به قدری زیاد است که اگر آن ها را در فضاهیا تبلیغاتی و نمایشگاهی قرار دهید قطعا چشم ها را به خود خیره خواهد کرد. 
•    پلات های رنگی به مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی دهند. بلکه طول عمر زیادی دارند و کمرنگ نمی شوند. 
•    جوهرهایی که در چاپ پلات ها مورد استفاده قرار می گیرند بر پایه آب هستند و این امر باعث می شود که به سرعت خشک شده و پخش نشوند. 
•    سرعتی که برای چاپ پلات های رنگی وجود دارد بسیار زیاد است و معمولا سفارش شما مدت کوتاهی بعد از ثبت، آماده می شود. 
•    شاید تصور کنید که پلات های رنگی به راحتی تمیز نمی شوند و یا تمیز کردن سطح آن ها دشوار است. در حالی که چنین نیست. اگر پلات رنگی لمینت شده باشد می توانید با استفاده از یک دستمال مرطوب به راحتی آن را تمیز کنید. 
•    پلات های رنگی و حتی پلات سیاه و سفید، مقاومت بی نظیری در برابر عوامل محیطی از جمله اشعه مضر خورشید دارند و می توانند مدت های طولانی بدون هیچ گونه آسیبی سالم بمانند. 

بهترین چاپ پلات رنگی کدام است؟

دستگاه هایی که چاپ پلات را انجام می دهند متنوع هستند. نوع دستگاه و نوع جوهر بکار رفته در آن موجب می شود که شاهد کیفیت های مختلف در چاپ باشیم. این روزها دو دستگاه به نام MUTOH و HP وجود دارند که کارایی زیادی در پلات های رنگی دارند. در ادامه هر کدام از این دستگاه ها را معرفی می کنیم: 
•    دستگاه MUTOH: این دستگاه از کیفیت بالایی برخوردار است و می تواند پلات هایی با حجم بالا را چاپ کند.
•    دستگاه HP: این دستگاه نسبت به نوع قبلی پرطرفدارتر است و جزو تجهیزات بروز طبقه بندی می شود. سرعت و کیفیت چاپ آن کاملا ایده آل است. 

نکات مهم در چاپ پلات های رنگی

اگر می خواهید یک پلات رنگی با کیفیت بالا داشته باشید باید به موارد زیر توجه کنید: 
•    انتظار و توقع خود را اعلام کنید. اگر قصد ثبت سفارش در مجموعه " زودکپی" را دارید باید انتظار خود را در خصوص کیفیت، متریال و قیمت اعلام کنید تا نتیجه کار کاملا بر اساس خواسته شما باشد.
•    توجه داشته باشید که فایل اصلی ارائه شده برای چاپ پلات رنگی، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اگر فایل اصلی بی کیفیت باشد، حتی مدرن ترین دستگاه ها هم نمی توانند پلات هایی را به شما تحویل دهند که رزولوشن بالایی داشته باشد. 
•    هر چقدر از متریال بهتر و با گرماژ بالاتری استفاده کنید، نتیجه کار بهتر خواهد شد. اگر قیمت برای شما اولویت نیست، حتما به سراغ بهترین نوع پلات بروید. خصوصا اگر می خواهید پلات را در فضاهای تبلیغاتی و نمایشگاهی نصب کنید.
•    قطعا هر چقدر زمان آماده سازی پلات بیشتر باشد، کار مرغوب تر و باکیفیت تر ارائه می شود. اما اگر زمان کم باشد و کار با سرعت بیشتری انجام شود احتمال دارد از کیفیت آن کاسته شود. 
•    نکته مهمی که باید مدنظر قرار دهید این است که با افزایش حجم سفارش، زمان و دقت بیشتری نیاز است و باید در این زمینه شکیبا باشید. 

تفاوت پلات رنگی و بنر چیست؟

شاید بعد از مطالعه مطلب، این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که چه تفاوتی میان پلات های رنگی و بنر وجود دارد؟ پلات و بنر جزو ابزارهای تبلیغاتی محسوب می شوند و کاربرد زیادی دارند. اما تفاوت آن ها در قیمت، سرعت چاپ و مقاومت آن ها در برابر عوامل محیطی است.
چاپ بنر ارزان تر از چاپ پلات است و رنگ های موجود بر روی آن خیلی دیرتر خشک می شوند. همچنین زمان بیشتری برای چاپ بنر مورد نیاز است. در حالی که پلات خیلی سریع تر چاپ می شود و جوهر آن بدون پخش شدن، خیلی زود خشک می شوند. قطعا مزایایی که پلات رنگی نسبت به بنر دارد موجب شده که تقاضا برای آن افزایش یابد. 

شرکت طراحی سایت : ره وب