پلات سیاه سفید

پلات سیاه سفید

پلات سیاه سفید نوعی از چاپ پلات است که در آن هیچ رنگی به جز سیاه و سفید بکار نمی رود. چاپ پلات همان چاپ عریض است و زمانی که بخواهیم چاپ هایی بزرگ تر از A3 انجام دهیم باید به سراغ دستگاه پلاتر برویم. در این مطلب شما را با پلات و پلات سیاه سفید آشنا خواهیم کرد.
پلات سیاه سفید نوعی از چاپ دیجیتال محسوب می شود. به طور کلی چاپ های عریض به عنوان چاپ پلات در نظر گرفته می شوند که دارای انواع رنگی و سیاه سفید هستند. اگر عرض پلات سیاه و سفید بیشتر از سایز A3 باشد باید به جای استفاده از دستگاه های معمولی به سراغ دستگاه هایی به نام پلاتر برویم.  منظور از دستگاه های معمولی، پرینتر و زیراکس است. این دستگاه ها می توانند حداکثر سایز A3 را پشتیبانی کنند. هنگامی که سایز از A3 فراتر برود از آن به عنوان چاپ عریض نیز یاد می شود و کاربردهای ویژه ای خواهد داشت.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا دستگاه پلاتر همان دستگاهی است که برای چاپ بنر مورد استفاده قرار می گیرد؟ پاسخ منفی است. این دو دستگاه به طور کلی متفاوت از یکدیگر هستند و چاپ هایی که توسط پلاتر انجام می شود ماندگارترند و جوهر آن ها سریع تر خشک می شود. علاوه بر آن باید گفت که هزینه چاپ پلاتر نسبت به چاپ بنر گران تر است و در مدت زمان کوتاه تری آماده می شود. 
در حال حاضر مجموعه "زودکپی" یکی از بهترین مراکز چاپ پلاتر معرفی می شود که علاوه بر هزینه کمتر نسبت به رقبا، کیفیت بالاتری را نیز به شما ارائه می کند. دستگاه ها و تجهیزاتی که در این مجموعه مورد استفاده قرار می گیرند بر اساس آخرین استانداردهای روز هستند و می توانند انواع تصاویر رنگی یا سیاه سفید را به چاپ برسانند. 

قیمت پلات سیاه سفید

قبل از آنکه به پارامترهای موثر بر قیمت پلات بپردازیم باید بگوییم که معمولا چاپ پلات های سیاه سفید بر روی کاغذ تحریری با گرماژ 80 گرم و مقوای کوتد نیز انجام می شود. هزینه ای که برای پلات سیاه سفید در نظر گرفته می شود به عوامل زیر بستگی دارد:

  •  جنس کاغذ:

قطعا جنس کاغذ اولین عامل موثر در هزینه محسوب می شود. اگر می خواهید از کاغذ تحریر استفاده کنید باید هزینه کمتری نسبت به مقوای کوتد بپردازید. انتخاب نوع کاغذ بر اساس نیاز شما خواهد بود. در مجموعه " زودکپی" می توانید بهترین پلات های سیاه سفید را با هزینه مناسب دریافت کنید. 

  •  ابعاد:

طول و عرضی که برای چاپ پلات درنظر گرفته می شود بر اساس متر طول است. به طور مثال اگر شما بخواهید پلاتی با عرض 90 سانتی متر  و طول 150 سانتی متر چاپ کنید باید هزینه 150 سانتی متر را بپردازید.

  • نوع پلات:

قطعا پلات سیاه سفید ارزان تر از پلات رنگی است. علاوه بر آن می توان به چاپ کم تراکم یا پرتراکم نیز اشاره کرد. میزان تراکم بر اساس جوهر مصرفی تعیین می شود و هر چه تراکم بالاتر باشد هزینه پرداختی نیز افزایش پیدا می کند. 

روش افزایش مقاومت پلات

چاپ پلات بر روی کاغذ و مقوا انجام می شود. از آنجایی که این متریال در برابر عواملی همچون رطوبت، پوسیدگی و ... مقاومت زیادی ندارند باید مقاوم سازی شوند. بهترین روش، لمینت کردن آن هاست. دستگاهی که چاپ پلات لمینت را انجام می دهد متفاوت از دستگاه پلاتر معمولی است. لمینت نوعی روکش است که می تواند به طور مات یا شفاف بر روی پلات کشیده شود. در سال های گذشته لمینت های براق بسیار مورد توجه بودند. اما امروزه میزان محبوبیت لمینت های مات بیشتر است و قیمت بالاتری نیز دارند. 

مزایای چاپ پلات سیاه سفید 

•    هنگامی که پلات های سیاه سفید را لمینت می کنیم از آسیب دیدگی آن ها بر اثر عوامل مخرب محیطی جلوگیری خواهیم کرد. شاید تصور کنید که نگهداری از پلات های رنگی اهمیت زیادی دارد. در حالی که هیچ تفاوتی در این زمینه وجود ندارد. معمولا پلات های رنگی در زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که رنگ و جزئیات، اهمیت زیادی داشته باشند. اما این موضوع به معنای آن نیست که نباید از پلات های سیاه و سفید مراقبت کرد. 
•    لمینت هایی که بر روی پلات ها کشیده می شوند در دو حالت شامل گرم و سرد می باشند. معمولا لمینت های سرد زیباتر و گران تر هستند. اما همچنان برخی از افراد تمایل دارند از لمینت های گرم استفاده کنند. مجموعه " زودکپی" امکان ارائه هر دو لمینت را به شما عزیزان دارد.
•    هنگامی که پلات های سیاه سفید لمینت می شوند قطعا زیباتر شده و از جلوه بهتری نسبت به پلات معمولی برخوردار هستند. 
•    اگر بخواهید پلات های معمولی را توسط دستمال تمیز کنید با مشکلات فراوانی مواجه خواهید شد. در حالی که تمیز کردن پلات های لمینت شده بسیار آسان است و تنها یک دستمال مرطوب نیاز خواهید داشت.
•    جوهری که برای پلات های سیاه و سفید لمینت شده بکار می رود خیلی سریع خشک می شود و از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردار است. 

سفارش پلات سیاه سفید

سفارش چاپ دیجیتال از جمله پلات سیاه و سفید یا پلات رنگی بسیار راحت است. تنها کافیست وارد وب سایت مجموعه " زودکپی " شوید و فایل مورد نظر خودتان را ارسال کنید. در هنگام ارسال فایل باید ویژگی های مورد نظر خودتان از جمله نوع چاپ پلات، ابعاد، جنس کاغذ، نوع لمینت و ... را تعیین کنید. قطعا مجموعه " زودکپی" با بهره گیری از پیشرفته ترین دستگاه ها قادر است شما را از کیفیت عالی بهره مند کند. 

شرکت طراحی سایت : ره وب