پرس و لمینت

قیمت پرس و لمینت

پرس لمینت نوعی روکش است که میزان استحکام چاپ را افزایش می دهد. شاید واژه لمینت را در صنایع دیگر نیز شنیده باشید که رایج ترین آن حوزه دندانپزشکی است. اما در واقع این مفهوم در صنعت چاپ نیز وجود دارد و در انواع مختلف بر روی چاپ دیجیتال اجرا می شود. در این مطلب قصد داریم شما را با پرس لمینت آشنا کنیم و به طور جامع و کامل به آن بپردازیم. 
اغلب افراد تمایل دارند بعد از چاپ کارت ویزیت و برخی دیگر از ابزارهای تبلیغاتی از پرس لمینت استفاده کنند. این نوع از لمینت نوعی روکش پلاستیکی به شمار می رود که باعث می شود دوام کارت در برابر عوامل مخرب از جمله پارگی، فرسودگی، کثیف شدن و ... افزایش پیدا کند. بعد از آنکه کارت پرس شد احتمال نفوذ رطوبت و سایر آلودگی ها به سطح کاغذ کاهش پیدا می کند. در سال های اخیر مشتریان رغبت بیشتری به محصولات لمینت دار نشان می دهند زیرا می دانند کیفیت، دوام و زیبایی آن ها بیشتر است. 
لمینت ها در انواع مختلف شامل مخملی، صاف، ضدخش، گرم براق، سرد براق و ... وجود دارند که انتخاب هر کدام از آن ها به سلیقه و نظر مشتریان برمی گردد. جالب است بدانید که توسط پرس لمینت می توان رنگ کاغذ و کنتراست رنگی آن را تغییر دارد. لمینتی که انتخاب می شود باید تناسب زیادی با نوع کاغذ، طرح و رنگ های بکار رفته در آن و طرح داشته باشد. 

روش‌های لمینت کردن کاغذ کدامند؟

لمینت کردن انواع مختلفی دارد که بسته به درخواست مشتریان دارد و به شرح زیر است:

  • گرم

روش های مختلفی برای پرس لمینت وجود دارد که نخستین نوع آن، پرس گرم است. این روش نسبت به پرس سرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت ارزان تر است و به همین دلیل نیز متداول تر می باشد. در این شیوه، پوشش پلاستیکی را روی صفحه کاغذی قرار می دهیم و توسط یکی از دستگاه های مذکور، به آن حرارت وارد می کنیم تا گوشه های کار به یکدیگر بچسبند. این روش به طور عامیانه به نام پرس شناخته می شود و معمولا برای کارهایی در ابعاد کوچک و در دو نوع مات و شفاف قابل انجام است. 

  • سرد

گاهی اوقات پیش می آید کاغذی که در چاپ دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته به حرارت حساس است و به هیچ عنوان نمی توان از روش قبل، برای پرس کردن آن استفاده کرد. در این شرایط باید از روش سرد استفاده کنید که در اصطلاح عامیانه به آن سلفون کشی نیز می گویند. این روش به کمک فشار یا پاشیدم لمینت مایع ( کوتینگ ) انجام می شود. 

انواع پرس لمینت

پرس لمینت نیز انواع مختلفی دارد که به برخی از آنها اشاره شده است:

  • لمینت براق

هنگامی که بخواهیم از شفافیت کاغذ کاسته نشود و طرح موجود روی آن به خوبی واضح باشد از این روش برای لمینت استفاده می کنیم. این نوع قادر است جلای رنگ ها را افزایش دهد و بهترین گزینه برای بروشورهای تبلیغاتی، کتاب کودکان، جعبه های کادویی، جعبه های تزئینی و... می باشد. لازم به ذکر است که لمینت صرفا بر روی کاغذ اجرا نمی شود. بلکه بر روی انواع جعبه نیز قابل انجام است. یکی از معایب لمینت براق این است که نور را از سطح خود منعکس می کند و برای برخی از افراد خوشایند نیست. برای رفع این مشکل، لمینت مات ابداع شد.

  • لمینت مات

افرادی که نمی خواهند محصول شان انعکاس نور داشته باشد به سراغ لمینت های مات می روند. این شیوه از پرس لمینت ، جلوه ای بسیار زیبا و خاص دارد و برخلاف نوع قبل، اثر انگشت بر روی آن نمی ماند. به همین علت همیشه تمیز باقی می ماند. ناگفته نماند که اگر این نوع از لمینت را در جای مناسب استفاده کنید قطعا رنگ های موجود بر روی کاغذ، پرجنب و جوش تر به نظر می رسند. 

  • لمینت مخملی

از نظر شما چرا این نوع از لمینت را، مخملی نامیده اند؟ زیرا هنگامی که سطح آن را لمس می کنید، احساس می کنید که یک بافت نرم و مخمل گونه دارد. جنس آن لاستیک و BOPP می باشد و بسیار لطیف و صاف است. زیبایی این کار به قدری زیاد است که در حال حاضر به طور گسترده در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. 

  • لمینت ضد خش

برخی از افراد تمایل دارند از روکش های ضد خش استفاده کنند. به همین دلیل به سراغ لمینت ضدخش می روند. این نوع از لمینت ها نوعی BOPP هستند که بسیار مقاوم اند و معمولا در چاپ کارت ویزیت، جعبه های نفیس، جعبه های لوکس و کادویی و ... کاربرد دارند. از ویژگی های این لمینت می توان به نظافت آسان، عدم باقی ماندن اثرانگشت، فرسایش کند، طول عمر بالا و ... اشاره کرد. 

فواید استفاده از پرس لمینت

•    قطعا انواع لمینت کمک می کنند تا طول عمر کاغذ چاپی افزایش پیدا کند. 
•    لمینت ها باعث می شوند که کاغذ در برابر عوامل مخرب محیطی مانند رطوبت، چین و چروک و ... مقاوم شوند. 
•    معمولا اگر کاغذ چاپی لمینت نشود، به مرور زمان ممکن است با آسیب هایی همچون پارگی مواجه شود. لمینت از بروز این اتفاق جلوگیری می کند. 
•    بهره مندی از شفافیت بالا و بهبود کنتراست رنگی از مهم ترین مزایای این روش محسوب می شود.
در حال حاضر مراکز چاپی در زمینه انواع لمینت فعالیت می کنند که یکی از بهترین مراکز در تهران، زودکپی می باشد. در زودکپی انواع لمینت با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ارائه می شوند و امکان ثبت سفارش به طور آنلاین نیز وجود دارد. تنها کافیست وارد وب سایت این مجموعه شوید و سفارش خود را با تمام جزئیات چاپ کنید. 

شرکت طراحی سایت : ره وب