چاپ سربرگ

قیمت چاپ سربرگ

چاپ سربرگ برای افرادی که به دنبال یک کسب وکار مهم و پایدار هستند ضروری می باشد. زیرا قرار است بسیاری از مکاتبات و نامه ها در آن نوشته شود. در چاپ سربرگ از لوگوی شرکت در بالا و نشانی و شماره تلفن در پایین استفاده می شود. نوع و جنس کاغذی که مورد استفاده قرار می گیرد اهمیت زیادی دارد و باعث اعتباربخشی بیشتر به کسب وکار شما خواهد شد. 

سربرگ چیست؟

چاپ سربرگ به منظور نوشتن نامه ها و مکاتبات انجام می شود. در واقع می توان گفت که سربرگ به عنوان یکی از اجزای ست اداری درنظر گرفته می شود و اغلب در سایزهای A4 و A5 چاپ می شوند. در برخی از موارد، آن را در سایز کوچک تر نیز شاهد هستیم. تمام مشخصات اصلی شرکت مانند لوگو، آدرس، شماره تلفن، نام شرکت، شماره نامه، تاریخ و ... در سربرگ چاپ می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که سربرگ نوعی هویت و شناسنامه برای شرکت محسوب می شود. 

در چاپ سربرگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

دقت داشته باشید که درج لوگو در سربرگ به منظور شناسایی و تبلیغ شرکت انجام می شود. اغلب شرکت ها دارای یک رنگ سازمانی هستند که علاوه بر اجرای آن در دکوراسیون فیزیکی شرکت و لباس پرسنل، آن را در کارت ویزیت، سربرگ، بروشور و ... نیز بکار می برند. بهتر است که چاپ این برگه با رنگ سازمانی هماهنگ باشد. در ادامه به نکات مهم در هنگام چاپ انواع سربرگ اشاره می کنیم: 
•    در طراحی و چاپ انواع لوگو در سربرگ باید به مواردی از جمله رنگ، فونت، سایز و اندازه آن دقت کرد.
•    فونتی که در چاپ انواع سربرگ مورد استفاده قرار می گیرد باید کاملا خوانا و جزو فونت های رسمی باشد. در غیر این صورت خوانایی متن با مشکل مواجه می شود. 
•    لوگویی که بر روی سربرگ چاپ کی شود باید محصولات و خدمات ارائه شده از جانب شرکت همخوانی داشته باشد و کاملا قابل تشخیص باشد. 

سربرگ در چه ابعادی چاپ می شود؟

معمولا سربرگ ها در ابعادی A4 و A5 چاپ می شوند و برخی از شرکت ها تقاضای آن در ابعاد دیگر را نیز دارند. متداول است که چاپ سربرگ در ابعاد A4 یا 21 × 29.7 سانتی متر انجام شود. به طور کلی سربرگ ها به شکل تک رو و بر روی کاغذ بدون روکش و کاغذ تحریر چاپ شوند. به همین دلیل می توان گفت که سربرگ ها تفاوت عمده ای با بروشور و کاتالوگ دارد. قطعا چاپ انواع سربرگ راحت تر است و برای انجام آن باید به سراغ چاپخانه ها یا مراکز چاپی همچون "زودکپی" بروید. 

سربرگ به صورت دیجیتال چاپ می شود یا اُفست؟

چاپ سربرگ می تواند به صورت دیجیتال یا افست انجام شود و این موضوع ارتباط زیادی به نیاز و درخواست شما دارد. در ادامه به مقایسه این دو روش در چاپ انواع سربرگ اشاره می کنیم تا بتوانید تصمیم بهتری در این زمینه بگیرید:

  • چاپ افست

هنگامی که بخواهید چاپ انواع سربرگ را به صورت افست انجام دهید باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید و آن هم این است که حتما از رنگ های اصلی یا CMYK استفاده کنید. علاوه بر آن امکان استفاده از رنگ های استاندارد و پنتون نیز وجود دارد. خروجی چاپ افست باید از رزولوشن 300dpi و فرمت jpeg برخوردار باشد.

  • چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال به جای استفاده از رنگ های CMYK می توانید از رنگ های RGB کمک بگیرید. بهتر است که رنگ های استانداردی که در کتاب های پنتون معرفی شده نیز کمک بگیرید. خروجی چاپ دیجیتال باید از رزولوشن 300 dpi و فرمت jpeg برخودار باشد.
اگر مطالب قبلی وب سایت ما را مطالعه کرده باشید قطعا با تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست آشنایی دارید. تفاوت این دو نوع از چاپ در سرعت، کیفیت رنگ، هزینه و ... می باشد. اگر تمایل دارید پیشنهاد چاپ انواع سربرگ را در وب سایت مجموعه "زودکپی" ثبت کنید باید به نوع چاپ نیز اشاره کنید. 

در چاپ سربرگ از چه کاغذهایی استفاده می شود؟

•    کاغذ تحریر 80 گرمی: این کاغذ جزو رایج ترین برگه ها برای چاپ سربرگ می باشند و می توان از رنگ های اصلی یا CMYK بر روی آن ها استفاده کرد. همچنین می توان سربرگ ها را به طور تک رو یا دو رو به چاپ رساند. این برگه ها از گرماژ پایینی برخوردار هستند و برای چاپ انواع سربرگ A4 کاربرد دارند. 
•    کاغذ تحریر ۱۰۰ گرمی: این کاغذها از ضخامت قابل قبولی برخوردار هستند و علاوه بر چاپ برگه های اداری از جمله سربرگ، برای استفاده در پرینتر نیز گزینه ایده آلی می باشند. علاوه بر بکارگیری رنگ های اصلی، می توان آن ها را به طور تمام رنگی نیز چاپ کرد. 
•    کاغذ تحریر کتان 120 گرمی: یکی از کاغذهای پرکاربرد در چاپ افست، کاغذهای کتان 120 گرمی می باشد. این کاغذها بافت بسیار ریزی دارند و علاوه بر چاپ انواع سربرگ، برای نوشتن و استفاده در پرینتر مناسب می باشند. جنس این کاغذ نسبت به دو نوع قبلی بهتر است و می توان آن ها را به طور تمام رنگی نیز چاپ کرد. 

قیمت چاپ سربرگ به چه عواملی بستگی دارد؟

نخستین موضوعی که در قیمت چاپ انواع سربرگ تاثیرگذار است نوع چاپ می باشد. اگر تمایل دارید سربرگ را در تیراژ بالا چاپ کنید پیشنهاد ما استفاده از چاپ افست است. اما اگر تیراژ پایین است توصیه می کنیم به سراغ چاپ دیجیتال بروید. 
از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این موضوع، جنس، نوع و گرماژ کاغذ است. همان طور که در بخش قبل اشاره شد کاغذها در گرماژهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و هر چقدر وزن آن ها بالاتر باشد باید هزینه بیشتری بابت آن پرداخته شود. 
اگر خودتان به نرم افزارهایی همچون فتوشاپ تسلط دارید و می توانید لوگوی مورد نظر را طراحی کنید هزینه چاپ کاهش پیدا می کند. اما اگر بخواهید طراحی آن را به مراکز چاپی بسپارید هزینه بیشتری برای شما محاسبه خواهد شد. 
در نهایت توصیه می کنیم ابتدا نیاز خود را بررسی کنید و نوع کسب و کار خود را درنظر بگیرید. سپس با محاسبه بودجه، به سراغ بهترین روش برای چاپ انواع سربرگ بروید. 

شرکت طراحی سایت : ره وب