چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ

معمولا شرکت هایی که نیاز به معرفی محصولات یا خدمات خود دارند به سراغ چاپ کاتالوگ می روند. کاتالوگ یکی از ابزارهای تبلیغاتی است که همانند دفترچه چاپ می شود و هر کدام از محصولات یا خدمات با جزئیات در آن شرح داده می شوند. البته نوع دیگری از کاتالوگ ها نیز وجود دارند که خط تا دارند و به عنوان کاتالوگ های چند لت شناخته می شوند. در حال حاضر چاپ کاتالوگ یکی از روش های موثر در تبلیغات و بازاریابی می باشد که جذابیت بصری زیادی برای مخاطبین دارد. 
هنگامی که از چاپ کاتالوگ صحبت می کنیم منظورمان چاپ دفترچه هایی کم حجم است که در آن تمام خدمات و محصولات یک شرکت معرفی می شوند. هنگامی که کاتالوگ در اختیار مخاطبین یا مشتریان بالقوه قرار می گیرد آن ها به خوبی می توانند با ویژگی های هر محصول آشنا شوند و آن ها را برای انتخاب یا خرید بررسی کنند. 
نکته مهمی که در طراحی و چاپ کاتالوگ وجود دارد این است که اگر شما در شغل یا کسب و کاری باشید، رقیبانی دارید که آن ها نیز ممکن است برای جلب نظر مخاطبین به سراغ ابزارهایی همچون چاپ بروشور، کاتالوگ و ... رفته باشند. پس طراحی کاتالوگ شما باید به نحوی باشد که وجه تمایزی میان شما و رقبایتان محسوب شود. در طراحی و چاپ این دفترچه از تصاویر واقعی محصولات استفاده می شود و از نظر کیفیت بسیار عالی و چشم نواز هستند.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از کسب و کارها از کاتالوگ برای معرفی خود استفاده نمی کنند. بلکه آن را به عنوان یک راهنمای مرجع کامل درنظر می گیرند و قدرت تصمیم گیری مخاطبین را برای بهره مندی از خدمات شرکت بهبود می بخشند. حجم کاتالوگ به تعداد محصولات و خدمات شرکت بستگی دارد. بدیهی است که هر چقدر شرکت باسابقه تر باشد و سبد محصولات آن پر تر باشد حجم کاتالوگ تبلیغاتی آن نیز بیشتر خواهد شد. 

کاتالوگ را در چه ابعادی می توان چاپ کرد؟

کاتالوگ های تبلیغاتی در ابعاد و سایزهای مختلف طراحی و چاپ می شوند و نحوه طراحی آن ها به شیوه ای است که هیچ کدام از بخش های کاغذ هدر نشود و اصطلاحا پرتی نداشته باشد. پرمصرف ترین سایزهایی که برای چاپ انواع کاتالوگ مورد استفاده قرار می گیرد سایز A4 است. اگر شما می خواهید کاتالوگ مقداری بزرگ از این سایز باشد پیشنهاد ما سایز B4 است. همچنین سایز کوچک تر از A4 به عنوان B5 شناخته می شود. در ادامه به سایزهای استاندارد برای چاپ کاتالوگ اشاره می کنیم:

 • سایز A4 ( خشتی )
 • سایز A5 ( خشتی 16 × 16 )
 • سایز A6 ( 2 لت A4 )
 • سایز B4 ( 3 لت A4 )
 • سایز B5 ( 1 لت A4 )
 • سایز B6 ( خشتی 3 لت 16 × 16 )

انواع چاپ کاتالوگ

کاتالوگ به صورت های مختلفی چاپ می شود که در اینجا به رایج ترین آنها اشاره می شود و به شرح زیر است:

 • چاپ افست

در حال حاضر پرکاربردترین و رایج ترین چاپی که برای کاتالوگ مورد استفاده قرار می گیرد، چاپ افست است. در این شیوه جوهر از روی صفحه فلزی به کاغذ انتقال پیدا می کند. بهتر است این روش برای چاپ انواع کاتالوگ در تیراژ بالا اعمال شود تا هزینه مقرون به صرفه شود. زیرا چاپ افست در تیراژ پایین هزینه های شما را افزایش می دهد. یکی از مهم ترین ویژگی های چاپ افست، کیفیت بالا و انتقال دقیق جزئیات است. همچنین می توان از انواع کاغذ و رنگ ها استفاده کرد.

 • چاپ دیجیتال

اگر به دنبال یک روش سریع و ارزان قیمت برای چاپ کاتالوگ هستید پیشنهاد ما چاپ دیجیتال است. در این شیوه فایل طراحی به طور مستقیم به دستگاه چاپ منتقل می شود و هیچ نیازی به ساخت قالب برای چاپ نیست. اگر تیراژ کاتالوگ بالا یا پایین باشد تغییری در هزینه چاپ هر کاتالوگ ایجاد نخواهد شد و معمولا هزینه نهایی نسبت به چاپ افست مقرون به صرفه تر است. 

قیمت چاپ کاتالوگ به چه عواملی بستگی دارد؟

هر کدام از شرکت ها و کسب و کارها بر اساس نیاز خود اقدام به طراحی و چاپ کاتالوگ در تیراژ دلخواه می کنند. تیراژ مهم ترین عامل در قیمت گذاری محسوب می شود اما عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • ابعاد: همان طور که قبلا اشاره کردیم کاتالوگ در ابعاد مختلفی چاپ می شود. بدیهی است که هر چقدر ابعاد بزرگ تر باشد قیمت چاپ افزایش پیدا می کند.
 • تعداد صفحات: تعداد صفحات کاتالوگ ارتباط مستقیمی با تعداد خدمات و محصولات شرکت شما دارد. اگر سبد خدمات و محصولات شما بزرگ است باید تعداد صفحات را افزایش دهید تا بتوانید تمام آن ها را معرفی کنید. در مرکز زودکپی امکان طراحی و چاپ انواع کاتالوگ در تعداد دلخواه وجود دارد.
 • ضخامت صفحات: هر چقدر ضخامت صفحات بیشتر باشد میزان دوام و ماندگاری آن ها افزایش پیدا خواهد کرد. قطعا در مرکز زودکپی از بهترین میزان ضخامت برای چاپ انواع کاتالوگ استفاده می شود. اما نظر مشتریان در این زمینه نیز تاثیرگذار است. 
 • سیاه سفید یا رنگی بودن: اگر کاتالوگ به صورت سیاه سفید چاپ شده باشد قیمت آن به صرفه تر است ولی اگر به صورت رنگی چاپ شده باشد قیمت آن نیز افزایش پیدا میکند.

در حال حاضر از سیم، منگنه یا چسب برای صحافی استفاده می شود که هر کدام از این موارد دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. معمولا روش صحافی کاتالوگ ارتباط مستقیمی به حجم آن و البته نظر مشتریان دارد.

شرکت طراحی سایت : ره وب